25 de outubro – Camerata OSG

Wladimir Rosinskij, director

  1. A. Vivaldi – Concerto para oboe e cordas en La menor

  2. A. Glazunov – Tema e variacións para orq. de corda

  3. J. A. Benda – Grave do Concerto para violín en Sol maior (Transc. para cello)

  4. W. Rosinskij – “Unha Alucinación…Variante dúas” para oboe, violonchelo e cordas (Estrea)

  5. P. Hindemith – Trauermusik para viola e cordas

  6. F. Delius – Aire e baile para cordas

  7. J. Sibelius – Romance en Do maior para cordas

  8. E. Grieg – Suite dos tempos de Holberg, Op. 40 

 

David Villa, óboe

Ruslana Prokopenko, violoncello

Francisco Regozo, viola

 

CAMERATA OSG

Formada en 2013, polo viola e compositor Wladimir Rosinskij, é unha formación estable composta por integrantes do persoal de cordas da Orquestra Sinfónica de Galicia, entre eles algúns dos seus primeiros atrís como Ruslana Prokopenko (principal de violonchelos) e Francisco Regozo (principal de violas). A Camerata OSG naceu co firme propósito de difundir obras para pequena orquestra de cámara intentando abarcar un repertorio o máis ecléctico posible. Actuou en Oviedo (Teatro Filarmónica), Xixón (Teatro Jovellanos), A Coruña (Teatro Colón) e Lugo (Círculo das Artes) coa colaboración de solistas como Thomas Demenga e Amit Peled (violonchelo) e Ilya Kaler (violín).

WLADIMIR ROSINSKIJ

Director de orixe rusa e nacionalidade austríaca, obtivo diploma de honra na Academia Musical de Krasnojarsk en 1986. Entre 1986 e 1995 estudou na Hochschule fur Musik de Viena con W. Klos (viola) e E. Urbanner (composición), período no que obtivo o primeiro premio en Kompositions-Wettberg im Rahmen des 10, Wiener Sommer-Seminars para novas músicas e o Forderungspreis do Bundeskanzleramt de Austria para compositores. Como director traballou con orquestras como a Kammerorchester Arpeggione Hohenems, Ensemble Plus (Austria), Orquestra de Cámara da Sinfónica de Galicia, Ensemble s21, Grupo Instrumental Siglo XX, Orquestra de Cámara de Odessa (Ucraína), Orquestra de Cámara de Astrakhan (Rusia), etc. A súa obra foi estreada en salas da relevancia do Musikverein e Concerthaus (Viena), Auditorio Nacional (Madrid), Filharmoníe de Munchen, Auditorio de Tenerife, Palacio da Ópera (A Coruña), Auditorio de Galicia (Santiago), Festspielhaus (Bregenz), Odessa Filharmonie, etc., con directores como Gianandrea Noseda, Josep Pons, Tuomas Olilla, Christoh Eberle, Gerard Korsten e interpretadas por solistas da talla de Hansjjorg Schellenberger, Frank Stadler, David Quiggle, Jensen Lam, Vasill Marian e orquestras como a Wienerkammerorchester, Orquestra Nacional de España, Sinfónica de Galicia, Sinfónica de Tenerife, Vorarlberg Symphonie Orchester, Orchester der Academie St. Blasius (Innsbruck).

 

Camerata OSG

Violíns 1: Dominica Malec, Yana Antonyan, Mihai Tanasescu, Marcelo González

Violíns 2: Enrique Iglesias, Bea Jara, Stefano Marinescu, Stefan Utanu

Violas: Francisco Regozo, Karen Poghosyan

Violonchelos: Ruslana Prokopenko, Ramon Solsona

Contrabaixo: Antonio Romero

Tempada 2016/2017

             


        Concertos anteriores da tempada    


                  

28 de outubro  – Círculo das Artes – 20:00 h

Real Filharmonía de Galicia

Christoph König, director

  1. W. A. Mozart: Sinfonía nº 31 en Re maior “París”
  2. G. Fauré: Suite Masques et Bergamasques, op. 112
  3. F Schreker: Sinfonía de cámara                                                                                                

                                             


11 de novembro – Círculo das Artes – 20:00 h

Jianing Kong, piano

(3º Prem. do Concurso de Piano de Santander Paloma O’Shea 2015)

L.v. Beethoven: Sonata nº 21 “Waldstein” / Sonata nº 23 “Appassionata”

F. Chopin:12 Estudos, Op. 25

 


 

12 de decembro  –  Círculo das Artes –  20:00 h 

Zoar Ensemble 

Programa conmemoración IV Centenario Cervantes / Shakespeare 

Obras de:

J .L. Turina, F. Mendelssohn, J. Bal y Gay, O. Navarro e D. Ellington        


 

18 de decembro  –  Círculo das Artes –  20:00 h

Banda Filharmónica de Lugo

Obras de: José A. Pina, Thomas Doss e Franco Cesarini 


           

21 de decembro – Círculo das Artes – 20:00 h                                        

Ana María Valderrama (violín) – Luis del Valle (piano)
  (A única ganadora española do Premio Sarasate)

Obras de Schumann, Saint-Saëns, Sarasate, Dubois e Chopin  


 

12 de xaneiro – Círculo das Artes –  20:00 h

Signum Quartett (Alemania)

Obras de Schubert e Beethoven


                          

13 de febreiro – Círculo das Artes –  20:00 h

Isabel Villanueva (viola) – Andrey Yaroshinsky (piano)

Premio Ojo Crítico de la Música Clásica de RNE 2015

Prog: J.S. Bach, Dvorak, Debussy, Hahn, Piazzolla e Enesco


6 de marzo – Círculo das Artes –  20:00 h

Mario Prisuelos (piano)

Adalid, o piano romántico

Obras de F. Chopin e Marcial del Adalid


31 de marzo – Círculo das Artes –  20:00 h

Ensemble Praeteritum 

Pablo Suárez Calero, violín

Os concertos para violín de W. A. Mozart

   


29 de abril – Círculo das Artes –  20:00 h

Orquestra Sinfónica VIGO 430

David Grimal, violín

Dirección: Vicente Alberola

 Sibelius: Concerto para violín / Rimski-Kórsakov: Scheherezade  


12 de maio – Círculo das Artes –  20:00 h

Orquestra Sinfónica VIGO 430

Guillermo Pastrana, violonchelo

Dirección: Vicente Alberola

  1. Sibelius – Finlandia
  2. Schumann – Concerto para violonchelo
  3. Mahler – Adagietto da 5ª Sinfonía
  4. Strauss – Morte e Transfiguración